Harriers Face Minnows In FA Cup
September 4, 2017

Harriers Face Minnows In FA Cup

The draw for the Second Qualifying Round of the FA Cup has handed Harriers a trip to Deeping Rangers.

Harriers will make their first-ever trip to Deeping's Outgang Road ground on Saturday 16 September.  Rangers are currently mid-table in the United Counties League Premier Division which is at Step Five of the National League System, the same level at which Stourport Swifts play.

The full draw is as follows:

  1. Salford City v York City
  2. Darlington v South Shields
  3. Southport v Bradford (Park Avenue)
  4. Ossett Town v Atherton Collieries
  5. Newcastle Benfield v Ashton United
  6. Warrington Town v Hyde United
  7. Harrogate Town v Penistone Church
  8. Spennymoor Town v Gainsborough Trinity
  9. Handsworth Parramore v FC United Of Manchester
  10. Albion Sports v Ashton Athletic
  11. Shildon v Abbey Hey or Altrincham
  12. Scarborough Athletic v Sunderland RCA or Liversedge
  13. Blyth Spartans v Shaw Lane Association
  14. Mossley or 1874 Northwich v North Ferriby United
  15. Stockport County v Curzon Ashton
  16. Stalybridge Celtic v Chorley
  17. Lancaster City v Droylsden
  18. Stafford Rangers v Tamworth
  19. Boston United v Haughmond
  20. Shepshed Dynamo v Nantwich Town
  21. Deeping Rangers v Kidderminster Harriers
  22. AFC Mansfield v Rushall Olympic
  23. Kempston Rovers v Hereford
  24. Stratford Town v Redditch United
  25. AFC Telford United v Barwell
  26. Nuneaton Town v King's Lynn Town
  27. Kettering Town v Kidsgrove Athletic
  28. Basford United v Mickleover Sports
  29. Alfreton Town v AFC Rushden & Diamonds
  30. Soham Town Rangers or Westfields v Leamington
  31. Grantham Town v Alvechurch
  32. Buxton v Chasetown
  33. Stourbridge v St Ives Town
  34. Dereham Town v Boston Town
  35. Leiston v Crowborough Athletic
  36. Concord Rangers v Haywards Heath Town or Tunbridge Wells
  37. Braintree Town v Royston Town
  38. AFC Sudbury or Mildenhall Town v Littlehampton Town or Chipstead
  39. North Leigh or Biggleswade Town v East Thurrock United
  40. St Albans City v Cambridge City
  41. Horsham v Herne Bay
  42. Hemel Hempstead Town v Hendon or Wingate & Finchley
  43. Lowestoft Town v Thurrock or Harlow Town
  44. Metropolitan Police v Heybridge Swifts
  45. Chelmsford City v Ramsgate or Egham Town
  46. Ware v Leatherhead
  47. Kings Langley v Margate
  48. Thamesmead Town v Billericary Town
  49. Baldock Town v Aylesbury United
  50. Hertford Town or Grays Athletic v AFC Hornchurch
  51. Glebe v Phoenix Sports
  52. FC Romania v Maldon & Tiptree or Hayes & Yeading United
  53. Kingstonian v Brackley Town
  54. Eastbourne Borough v Carshalton Athletic
  55. Folkestone Invicta v Tooting & Mitcham United
  56. Cheshunt v Dorking Wanderers
  57. Wealdstone v Faversham Town
  58. Colney Heath v Burgess Hill Town
  59. Welling United v Haringey Borough or Hitchin Town
  60. Dartford v Barking
  61. Hampton & Richmond Borough v Potters Bar Town
  62. Whitehawk v Oxford City
  63. Marlow v Ashford Town (Middx)
  64. Needham Market v Chesham United
  65. Slough Town v Dulwich Hamlet
  66. Hanwell Town v Enfield Town
  67. Havant & Waterlooville v Merthyr Town
  68. Bodmin Town v Bideford
  69. Bridport v Cadbury Heath
  70. Gosport Borough v Swindon Supermarine
  71. Bognor Regis Town v Weston Super Mare
  72. Cinderford Town v Basingstoke Town or Hartley Wintney
  73. Tavistock or Taunton Town v Frome Town
  74. Weymouth v Chippenham Town
  75. Banbury United v Thatcham Town
  76. Bath City v Knaphill
  77. Truro City v AFC Portchester
  78. Salisbury v Poole Town
  79. Paulton Rovers v Kidlington
  80. Gloucester City v Hungerford Town