FA Cup: Harriers Away to Fylde
October 16, 2017

FA Cup: Harriers Away to Fylde

Harriers will renew last season's rivalry with AFC Fylde in the FA Cup with a trip to Mill Farm in Round One.

Having seen off National League side Chester at the weekend Harriers now face another side from that league with a visit to the side that pipped them to the National League North title last season.  The game, which will take place on November 4, also has the added extra of three former Harriers players - Jordan Tunnicliffe, Zaine Francis-Angol and Josh Ezewele - in the Fylde squad having moved in the summer.

With that game taking place on November 4, Harriers' trip to Harrogate will have to be rearranged.

The full draw is as follows:

  1. Stevenage v Nantwich Town or Kettering Town
  2. Bradford City v Chesterfield
  3. Port Vale v Oxford United
  4. Newport County v Walsall
  5. Morecambe v Hartlepool United
  6. Yeovil Town v Southend United
  7. Peterborough United v Tranmere Rovers
  8. Cambridge United v Sutton United
  9. Forest Green Rovers v Macclesfield Town
  10. AFC Fylde v Kidderminster Harriers
  11. Luton Town v Portsmouth
  12. Shrewsbury Town v Aldershot Town
  13. Hereford v AFC Telford United
  14. Guiseley v Accrington Stanley
  15. Blackburn Rovers v Barnet
  16. East Thurrock United or Ebbsfleet United v Doncaster Rovers
  17. Leatherhead v Brackley Town or Billericay Town
  18. Boreham Wood v Blackpool
  19. Shaw Lane Association v Mansfield Town
  20. Colchester United v Oxford City
  21. Plymouth Argyle v Grimsby Town
  22. AFC Wimbledon v Lincoln City
  23. Rochdale v Dover Athletic or Bromley
  24. Coventry City v Maidenhead United
  25. Chorley or Boston United v Fleetwood Town
  26. Carlisle United v Oldham Athletic
  27. Notts County v Bristol Rovers
  28. Dartford v Swindon Town
  29. Cheltenham Town v Maidstone United or Enfield Town
  30. Woking or Concord Rangers v Bury
  31. Crewe Alexandra v Rotherham United
  32. Gillingham v Dagenham & Redbridge or Leyton Orient
  33. Hyde United v MK Dons
  34. Gainsborough Trinity v Slough Town
  35. Solihull Moors or Ossett Town v Wycombe Wanderers
  36. Northampton Town v Scunthorpe United
  37. Charlton Athletic v Truro City
  38. Wigan Athletic v Crawley Town
  39. Gateshead v Bath City or Chelmsford City
  40. Exeter City v Heybridge Swifts